LT1009IPWR
Mfr.Part #
LT1009IPWR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC VREF SHUNT 0.4% 8TSSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Tolerance :
±0.4%
Output Voltage :
2.5V
Width :
4.4mm
Base Part Number :
LT1009
Number of Channels :
1
Max Output Current :
10mA
Pbfree Code :
Surface Mount :
Min Output Voltage :
2.5V
Height :
1.2mm
Length :
3mm
Pin Count :
8
Max Output Voltage :
2.5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Cathode :
400μA
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
8
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Thickness :
1mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-609 Code :
e4
Number of Functions :
Number of Terminations :
Weight :
39.008944mg
FIXED
Temp Coef of Voltage-Max :
25 ppm/°C
Temperature Coefficient :
35ppm/°C
Reference Type :
Shunt
Terminal Pitch :
0.65mm
Additional Feature :
+/-5 PERCENT ADJUSTABLE REFERENCE VOLTAGE
Datasheets
LT1009IPWR
Introducing Voltage Reference Texas Instruments LT1009IPWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:LT1009, Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Package / Case:8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:8, LT1009IPWR pinout, LT1009IPWR datasheet PDF, LT1009IPWR amp .Beyond Voltage Reference Texas Instruments LT1009IPWR ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.