LT1009IDRG4
Mfr.Part #
LT1009IDRG4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SHUNT 0.4% 8SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Reference
Radiation Hardening :
No
Length :
4.9mm
Temperature Coefficient :
35ppm/°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Tolerance :
±0.4%
Additional Feature :
+/-5 PERCENT ADJUSTABLE REFERENCE VOLTAGE
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Output Type :
FIXED
Number of Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Voltage :
2.5V
Max Output Current :
10mA
Weight :
72.603129mg
Surface Mount :
yes
Number of Pins :
Base Part Number :
LT1009
Number of Outputs :
Max Output Voltage :
2.5V
Width :
3.9mm
Temp Coef of Voltage-Max :
35 ppm/°C
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Current - Cathode :
400μA
Datasheets
LT1009IDRG4
Introducing Voltage Reference Texas Instruments LT1009IDRG4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Channels:1, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:8, Base Part Number:LT1009, Mounting Type:Surface Mount, LT1009IDRG4 pinout, LT1009IDRG4 datasheet PDF, LT1009IDRG4 amp .Beyond Voltage Reference Texas Instruments LT1009IDRG4 ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LT1009IDRG4
[Voltage Reference Texas Instruments LT1009IDRG4] Overview
LT1009IDRG4 Features
  • Precision Voltage Reference: Ensures accuracy with a tight tolerance of 0.4%.