LT1004IS8-2.5#PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT1004IS8-2.5#PBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC VREF SHUNT 0.8% 8SOIC
Stock
260
In Stock :
260
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
3.9mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
8
Base Part Number :
LT1004
Length :
4.9mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current - Cathode :
20μA
Supply Current-Max (Isup) :
0.02mA
Trim/Adjustable Output :
No
Output Voltage-Min :
2.46V
Temperature Coefficient :
20ppm/°C Typical
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
8
Number of Outputs :
1
Current - Output :
20mA
Height Seated (Max) :
1.75mm
Output Voltage :
2.5V
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Analog IC - Other Type :
TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Noise - 10Hz to 10kHz :
120µVrms
Output Type :
FIXED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Reference Type :
Shunt
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
1.27mm
Tolerance :
±0.8%
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Dual
Output Voltage-Max :
2.53V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Datasheets
LT1004IS8-2.5#PBF
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1004IS8-2.5#PBF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:8, Base Part Number:LT1004, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), LT1004IS8-2.5#PBF pinout, LT1004IS8-2.5#PBF datasheet PDF, LT1004IS8-2.5#PBF amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1004IS8-2.5#PBF ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. LT1004IS8-2.5#PBF
Voltage Reference Analog Devices, Inc. LT1004IS8-2.5#PBF Overview
LT1004IS8-2.5#PBF Features
The LT1004IS8-2.5#PBF Voltage Reference IC features a shunt architecture that provides a fixed 2.5V output with a precision of 0.8%. It operates efficiently over a wide temperature range, ensuring reliability in various environments. The device's compact SOIC-8 package allows for straightforward PCB design and integration, while its low dynamic impedance ensures stable performance under varying load conditions.