LSXBD4040KKL2R2N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSXBD4040KKL2R2N
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 890MA 180MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Material - Core :
Ferrite
Current Rating (Amps) :
890 mA
Width :
4 mm
Product Type :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Height :
1 mm
Saturation Current :
1.15 A
Current - Saturation (Isat) :
1.15A
Series :
LSXB
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Category :
Power Inductors - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Product :
Power Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Shielding :
Shielded
Termination :
Standard
Mounting Style :
PCB Mount
DC Resistance (DCR) :
150mOhm
RoHS :
Details
Features :
Frequency - Self Resonant :
73MHz
Package :
Digi-Reel?
Self Resonant Frequency :
73 MHz
Brand :
Ratings :
Core Material :
Ferrite
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Type :
Wirewound
Inductance :
2.2 µH
Maximum Operating Temperature :
+ 120 C
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Core Type :
Wirewound
Packaging :
MouseReel
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Length :
4 mm
Operating Temperature :
-25°C ~ 120°C
Tolerance :
±30%
Datasheets
LSXBD4040KKL2R2N
TAIYO YUDEN LSXBD4040KKL2R2N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD