LSU11-220001A9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSU11-220001A9
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH SLIDE DPDT 11A 125V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Contact Material :
Silver (Ag)
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Contact Style :
Non-Shorting
Published :
Actuator Length :
9.00mm
Operating Temperature :
-30°C~105°C
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Actuator Type :
Standard
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Contact Current(AC)-Max :
5.5A
Switch Type :
SLIDE SWITCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Switch Travel :
4.00mm
Voltage - Rated AC :
125V
Current Rating :
11A
Number of Positions :
1
Current Rating (Amps) :
11A AC
Contact (AC) Max Rating R Load :
5.5A@250VAC
Body Length or Diameter :
22.4028mm
Termination :
PC Pin
Electrical Life :
10,000 Cycles
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Panel
Insulation Resistance :
500000000Ohm
ECCN Code :
EAR99
Switch Function :
On-On
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Material :
Steel
Actuator Material :
Polyphenylene Oxide (PPO)
Body Breadth :
13.9954 mm
Contact Resistance :
0.03mOhm