LSQPB251810T2R2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSQPB251810T2R2M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 950MA 169MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
RoHS :
Details
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Inductance :
2.2 µH
Current - Saturation (Isat) :
850mA
Length :
2.5 mm
Height :
1 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
1.8 mm
Material - Core :
Ferrite
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Type :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
950 mA
Size / Dimension :
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Series :
LSQP
Tolerance :
±20%
Product :
Power Inductors
Core Material :
Ferrite
Product Category :
Power Inductors - SMD
Q @ Freq :
Mounting Style :
PCB Mount
DC Resistance (DCR) :
169mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Termination :
Standard
Core Type :
Wirewound
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Features :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Shielding :
Unshielded
Datasheets
LSQPB251810T2R2M
TAIYO YUDEN LSQPB251810T2R2M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD