LSIC2SD120D15A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSIC2SD120D15A
Manufacturer
Littelfuse
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 15A TO2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Brand :
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Series :
LSIC2SD
Datasheets
LSIC2SD120D15A
LSIC2SD120D15A Overview
LSIC2SD120D15A Features
LSIC2SD120D15A Applications
There are a lot of Littelfuse Inc.
LSIC2SD120D15A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB