LSDND1616KKT100MM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSDND1616KKT100MM
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 450MA 1.12OHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency - Self Resonant :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
Core Type :
Wirewound
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Metal
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Application :
General Electronic Equipment
Shielding :
Shielded
Inductance :
10 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
LSDN
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Type :
Fixed Inductors
Length :
1.6 mm
Product Status :
Active
Height :
1 mm
Package / Case :
Nonstandard
Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Product Category :
Power Inductors - SMD
RoHS :
Details
Product :
Power Inductors
Tolerance :
±20%
Q @ Freq :
Mounting Style :
PCB Mount
Current Rating (Amps) :
450 mA
Current - Saturation (Isat) :
550mA
Size / Dimension :
0.065" L x 0.065" W (1.64mm x 1.64mm)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
1.12Ohm Max
Width :
1.6 mm
Datasheets
LSDND1616KKT100MM
TAIYO YUDEN LSDND1616KKT100MM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD