LSBHB2012KKT2R2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSBHB2012KKT2R2M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 850MA 290MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
DC Resistance (DCR) :
290mOhm Max
Type :
Wirewound
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
2.2 µH
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
Product :
Power Inductors
Ratings :
Product Status :
Active
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Current Rating (Amps) :
850 mA
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Metal
Tolerance :
±20%
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Power Inductors - SMD
Product Type :
Fixed Inductors
Brand :
Series :
LSBH
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
900mA
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
LSBHB2012KKT2R2M
TAIYO YUDEN LSBHB2012KKT2R2M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD