LS03-2R7J-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LS03-2R7J-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
2.7uH +/-5% Ferrite Core Chip
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
480mA
Size / Dimension :
0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.25mm)
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
0603
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
17 @ 7.9MHz
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
1.5Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
105MHz
Features :
Height - Seated (Max) :
0.040" (1.02mm)
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
2.7 µH
Series :
LS03
Type :
Wirewound
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Datasheets
LS03-2R7J-RC
Allied Components International LS03-2R7J-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD