LRC20-101M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LRC20-101M-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
100uH +/-20% Low Resistance Chip
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
4.6Ohm Max
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Type :
Wirewound
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Inductance :
100 µH
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Q @ Freq :
Height - Seated (Max) :
0.087" (2.21mm)
Current Rating (Amps) :
100 mA
Product Status :
Active
Features :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Series :
LRC20
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
1210
Datasheets
LRC20-101M-RC
Allied Components International LRC20-101M-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD