LRA911-CR-B/125N
Mfr.Part #
LRA911-CR-B/125N
Bulk
Actuator Marking :
No Marking
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Series :
LRA
Electrical Life :
100,000 Cycles
Ingress Protection :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Circuit :
SPST
Switch Function :
On-Off
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Voltage Rating - AC :
125 V
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)