LRA511-RA-B/012V/O-I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LRA511-RA-B/012V/O-I
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Illumination Type, Color :
Incandescent, Amber
Ingress Protection :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Color - Actuator/Cap :
Amber
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Electrical Life :
100,000 Cycles
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Series :
LRA
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Circuit :
SPST
Features :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Actuator Marking :
O I
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Package :
Bulk
Voltage Rating - DC :
30 V