LRA511-CR-B/018V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LRA511-CR-B/018V
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Product Status :
Active
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Actuator :
ROCKER
Product Type :
Rocker Switches
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Illumination Voltage (Nominal) :
18 VAC/DC
Voltage Rating - DC :
30 V
Color - Actuator/Cap :
Red
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Subcategory :
Switches
ECCN Code :
EAR99
Product Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Series :
LRA
Circuit :
SPST
Minimum Operating Temperature :
0 C
Legend :
No Legend
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Form :
SPST
Current Rating :
10 A