LRA511-CR-B/012V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LRA511-CR-B/012V
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 30V
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Illumination Voltage (Nominal) :
12VAC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Electrical Life :
100,000 Cycles
Illumination Type :
Lamp
Actuator Marking :
No Marking
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Orientation :
Straight
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Color - Actuator/Cap :
Red
Termination :
Quick Connect
Mechanical Life :
100,000 Cycles
ECCN Code :
EAR99
Max Voltage Rating (AC) :
30V
Circuit :
SPST
Published :
2012
Illumination Type, Color :
Incandescent, Red
Current Rating :
10A
Actuator Material :
Nylon, Polycarbonate
Operating Temperature :
0°C~85°C
Switch Function :
On-Off
Series :
LRA
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
10A DC