LQP03TG2N7B02D
Mfr.Part #
LQP03TG2N7B02D
Description
FIXED IND 2.7NH 450MA 250MOHM SM
Fixed Inductors
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Inductance :
2.7nH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
500MHz
Current Rating :
450mA
Rated Current-Max :
0.45A
Factory Lead Time :
8 Weeks
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Chip
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS 0.1 NANO HENRY
Mount :
Tape and Reel (TR)
Depth :
330μm
Material - Core :
Non-Magnetic
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Type :
Thick Film
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Tolerance :
±0.1nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
13
Number of Functions :
1
Shielding :
No
Composition :
Thin Film
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Height Seated (Max) :
0.013 0.33mm
DC Current :
450mA
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Datasheets
LQP03TG2N7B02D
Murata Electronics LQP03TG2N7B02D
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD