LQM18DH100M70L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQM18DH100M70L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 300MA 1.37OHM SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Height :
0.8 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Q @ Freq :
Product Height :
0.8mm
DC Resistance (DCR) :
1.37Ohm Max
Qualification :
AEC-Q200
Saturation Current :
100 mA
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
RoHS :
Details
Application :
Automotive
Product Category :
Power Inductors - SMD
Type :
Multilayer
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Brand :
Test Frequency :
1 MHz
Product Type :
Fixed Inductors
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Product :
Power Inductors
Product Width :
0.8mm
Width :
0.8 mm
Shielding :
Shielded
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Self Resonant Frequency :
32MHz
Frequency - Self Resonant :
32MHz
Diameter :
Core Type :
Multilayer
Inductance Tolerance :
± 20%
Length :
1.6 mm
Package :
Digi-Reel?
Core Material :
Ferrite
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Material - Core :
Ferrite
Ratings :
AEC-Q200
Series :
LQM18
Murata
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps) :
300 mA
Termination :
Standard
Product Length :
1.6mm
Inductance :
10 µH