LQH2HPN2R2MJRL
Mfr.Part #
LQH2HPN2R2MJRL
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Description
FIXED IND 2.2UH 990MA 110.4 MOHM
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Termination :
SMD/SMT
2
Case Code (Metric) :
Current Rating :
990mA
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Shape :
ONE SURFACE
DC Resistance (DCR) :
110.4mOhm Max
Current - Saturation :
1.7A
Test Frequency :
1MHz
Series :
LQH2
Material - Core :
Ferrite
Max DC Current :
1.7A
1
Shielding :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Height :
1.1mm
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Inductance :
2.2μH
Mount :
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm