LQG15HS1N1S02D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQG15HS1N1S02D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.1NH 1A 90 MOHM SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
500μm
Q Factor :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Current Rating (Amps) :
1A
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
100MHz
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Mount :
Surface Mount
Material - Core :
Air
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Current :
300mA
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.3nH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Military Standard :
Not
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max DC Current :
300mA
Current Rating :
300mA
Type :
Multilayer
Current :
300mA
Termination :
SMD/SMT
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Depth :
550μm
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Shielding :
No
Series :
LQG15
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Inductance :
1.1nH
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm