LQB18NNR56J10D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQB18NNR56J10D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560NH 300MA 850MOHM SM
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Inductance :
560nH
Current Rating :
300mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
yes
Type :
Multilayer
Max DC Current :
300mA
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Height :
800μm
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Test Frequency :
25MHz
Material - Core :
Ferrite
Q @ Freq :
25 @ 25MHz
Case Code (Imperial) :
Frequency - Self Resonant :
80MHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Q Factor :
25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Series :
LQB18
DC Resistance (DCR) :
850mOhm Max
Datasheets
LQB18NNR56J10D
Murata Electronics LQB18NNR56J10D
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD