LQ121X3LG02
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQ121X3LG02
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
LCD TFT 12.1" 1024X768 XGA
Manufacturer :
Sharp Microelectronics
Product Category :
Backlight Type :
LED
Interface :
LVDS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Graphics Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Diagonal Screen Size :
12.1 307.34mm
Min Operating Temperature :
-20°C
Diagonal Size :
12.1 in
Package / Case :
Module
Touchscreen :
No
Dot Pitch :
0.24mm Wx0.24mm H
Backlight :
LED - White
Display Type :
TFT - Color
Contrast Ratio :
Viewing Area :
245.80mm W x 184.30mm H
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Brightness :
1200 cd/m^2
Published :
Dot Pixels :
1024 x 768 (XGA)
Resolution (width) :
1024 pixel
Max Operating Temperature :
50°C