LQ101K1LY04
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQ101K1LY04
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
TFT 10.1"LCD COLOR W/LED BCK LT
Manufacturer :
Sharp Microelectronics
Product Category :
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Graphics Color :
Red, Green, Blue (RGB)
Interface :
LVDS
Diagonal Screen Size :
10.1 256.54mm
Display Mode :
Transmissive
Dot Pixels :
1280 x 800 (WXGA1)
Published :
Backlight Type :
LED
Package / Case :
Module
Resolution (height) :
800 pixel
Touchscreen :
No
Viewing Area :
217.00mm W x 135.60mm H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resolution (width) :
1280 pixel
Display Type :
TFT - Color
Diagonal Size :
10.1 in
Min Operating Temperature :
-10°C
Max Operating Temperature :
60°C
Dot Pitch :
0.17mm Wx0.17mm H