LPS6235-822MRC
Mfr.Part #
LPS6235-822MRC
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Stock
627
In Stock :
627
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Case/Size Code :
2424
Application :
Power
Package Width :
6 mm
Current Rating (Amps) :
1.3 A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
95mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.138 (3.50mm)
Test Frequency :
0.1 MHz
Package Height :
3.5 mm
Package Length :
6 mm
Size / Dimension :
0.244 L x 0.244 W (6.20mm x 6.20mm)
Inductance-Nom (L) :
8.2 µH
DC Resistance :
0.095 Ω
Current - Saturation (Isat) :
2.5A
Rated Current-Max :
1.85 A
Inductance :
8.2 uH
Frequency - Self Resonant :
48MHz
Brand :
Type :
DRUM CORE
Features :
Tolerance :
±20%
Datasheets
LPS6235-822MRC
LPS6235-822MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD