LPC2158FBD100,551
Mfr.Part #
LPC2158FBD100,551
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 16/32B 512KB FLSH 100LQFP
Core Size :
16/32-Bit
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Core Processor :
ARM7®
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package / Case :
100-LQFP
Connectivity :
I2C, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB
Supply Voltage :
3.3V
Height Seated (Max) :
1.6mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Speed :
60MHz
Series :
LPC2100
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Base Part Number :
LPC215*
Terminal Pitch :
0.5mm
Program Memory Type :
Flash
Published :
Terminal Position :
QUAD
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Reach Compliance Code :
Unknown
RAM Size :
40K x 8
Number of I/O :
38
PWM Channels :
Pin Count :
100
Clock Frequency :
25MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of Terminations :
100
Power Supplies :
3.3V
Data Converter :
A/D 14x10b; D/A 1x10b
Supply Current-Max :
100mA
JESD-609 Code :
e2
ROM (words) :
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Width :
14mm