LPC1763FBD100,551
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPC1763FBD100,551
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
RAM Size :
64K x 8
Series :
LPC17xx
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Number of I/O :
70
Data Converter :
A/D 8x12b; D/A 1x10b
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tray
Width :
14mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Bit Size :
32
Supply Voltage :
3.3V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.4V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
DMA Channels :
yes
PWM Channels :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Has ADC :
Package / Case :
100-LQFP
DAC Channels :
Power Supplies :
3.3V
HTS Code :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
100
Terminal Position :
QUAD
Length :
14mm
Program Memory Type :
Flash
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Clock Frequency :
25MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
Base Part Number :
LPC1763
Height Seated (Max) :
1.6mm
Terminal Form :
Gull wing
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Published :
Core Size :
32-Bit
Speed :
100MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Oscillator Type :
Internal
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V~3.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Terminations :
100
Surface Mount :
ROM (words) :
Datasheets
LPC1763FBD100,551
NXP Semiconductors LPC1763FBD100,551
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller LPC17xx Series LPC1763 3.3V 100-LQFP
LPC1763FBD100,551 Overview
100-LQFP-packages are available. There are 70 I/O ports on this device. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. There is a 32-Bit core at the core of this MCU. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~85°C TA for this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the LPC17xx series. This program memory has a size of 256KB 256K x 8, which indicates what the size of the program memory is. ARM® Cortex®-M3 Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. This chip has a total of 100 terminations on MCU chip. You get a 32-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. There are YES DMA channels on this Microcontroller chip. The base part number LPC1763 provides alternatives. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. It has 100 pins in total. It's got a 25MHz clock.