LPC1343FHN33,551
Mfr.Part #
LPC1343FHN33,551
Package / Case
32-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32HVQFN
Data Converter :
A/D 8x10b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
On Chip Program ROM Width :
8
Length :
7mm
Width :
7mm
Package / Case :
32-VQFN Exposed Pad
DAC Channels :
No
RAM Size :
8K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Terminal Position :
QUAD
PWM Channels :
No
Pin Count :
32
Connectivity :
I2C, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
LPC1343
Terminal Form :
NO LEAD
Core Size :
32-Bit
Speed :
72MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Published :
Number of Terminations :
33
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Supplies :
3.3V
Supply Voltage :
3.3V
HTS Code :
Clock Frequency :
25MHz
Flash
CPU Family :
ARM7
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of I/O :
28
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Bit Size :
32
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Series :
LPC13xx
JESD-30 Code :
S-PQCC-N33
Height Seated (Max) :
1mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V