LP96W-48-C2000-RD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP96W-48-C2000-RD
Manufacturer
EPtronics, Inc.
Description
LED DRIVER AC/DC CC 16-48V 2A
Manufacturer :
EPtronics, Inc.
Product Category :
Ratings :
IP66
Voltage - Output :
16V~48V
Feature :
OCP, OVP, SCP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-30°C~65°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dimming :
Analog, PWM
Size / Dimension :
6.00Lx2.33W x 1.47 H 152.4mmx59.2mmx37.3mm
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Current - Output (Max) :
2A
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Isolation :
3.75kV
Series :
LP96W
Number of Outputs :
1
Approval Agency :
CE, cUL, FCC
Termination Style :
Wire Leads
Power (Watts) :
96W
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Efficiency :
90%