LP5951MGX-1.5
Mfr.Part #
LP5951MGX-1.5
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SC70-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Outputs :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Regulators :
1
Voltage - Input (Max) :
5.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA
Lead Free :
Contains Lead
Output Voltage :
1.5V
Number of Pins :
5
Pbfree Code :
No
Terminal Position :
Dual
Current - Supply (Max) :
70µA
Number of Functions :
Number of Terminations :
5
Length :
2mm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
LP5951
Dropout Voltage :
200mV
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Voltage 1 :
1.5V
Output Type :
FIXED
Control Features :
Enable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
Quiescent Current :
55μA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Dropout Voltage1-Nom :
0.2V
Output Voltage Accuracy :
2 %
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Configuration :
Positive
Min Input Voltage :
1.8V
Current - Output :
150mA
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
PSRR :
60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Packing Method :
Tape and Reel
Datasheets
LP5951MGX-1.5
Texas Instruments LP5951MGX-1.5
[Voltage Regulators - Linear] Texas Instruments LP5951MGX-1.5 Overview
Introducing the LP5951MGX-1.5 by Texas Instruments, a highly efficient linear voltage regulator designed to meet the demands of modern electronic applications. With its compact SC705 package, this IC regulator delivers a stable output of 1.5V at a current of up to 150mA, ensuring reliable performance in diverse circuit designs.
LP5951MGX-1.5 Features
  • Stable Output: Provides a consistent 1.5V output voltage, ensuring reliable performance in various applications.