LP5900SDX-2.2
Mfr.Part #
LP5900SDX-2.2
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 2.2V 150MA 6WSON
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage Tolerance-Max :
2%
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.8mm
Number of Regulators :
1
Width :
2.2mm
Number of Terminations :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Current - Supply (Max) :
230μA
Radiation Hardening :
No
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Dropout Voltage :
150mV
Number of Functions :
1
Base Part Number :
LP5900
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packing Method :
Tape and Reel
JESD-609 Code :
e0
Length :
2.5mm
Quiescent Current :
50μA
Max Output Current :
150mA
Mounting Type :
Surface Mount
PSRR :
85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Min Input Voltage :
2.5V
Output Voltage 1 :
2.2V
Number of Outputs :
Number of Pins :
6
Dropout Voltage1-Nom :
0.08V
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Output Configuration :
Positive
Output Type :
FIXED
Current - Quiescent (Iq) :
50μA
Control Features :
Enable
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 150mA
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Output Voltage :
2.2V
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Accuracy :
2 %
Lead Free :
Contains Lead
Pin Count :
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Datasheets
LP5900SDX-2.2
Texas Instruments LP5900SDX-2.2
Enable Fixed LP5900 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
LP5900SDX-2.2 Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a 6-WDFN Exposed Pad case is used. On the Voltage regulator IC, there are 6 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~85°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. As you can see, the regulator IC has a total of 6 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 6 pins may be available. For your information, part number LP5900 is the basic part number for this voltage regulator IC. There is a TAPE AND REEL way of packing the IC voltage regulators in the box. There is a maximum output current of 150mA for this regulator to meet the operational requirements. It operates in the 50μA Quiescent Current state.
LP5900SDX-2.2 Features
150mV dropout voltage