LP3985IBP-3.2
Mfr.Part #
LP3985IBP-3.2
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
5-WFBGA, DSBGA
Description
IC REG LINEAR 3.2V 150MA 5DSBGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Voltage - Input (Max) :
6V
Number of Terminations :
5
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e0
Number of Pins :
5
Output Voltage 1 :
3.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 150mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.06V
Package / Case :
5-WFBGA, DSBGA
Positive
Packing Method :
Tape and Reel
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tolerance-Max :
3%
Output Voltage :
3.2V
Current - Output :
150mA
PSRR :
50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Terminal Position :
BOTTOM
Min Current Limit :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Dropout Voltage :
60mV
Output Type :
FIXED
Number of Outputs :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Ball
Current - Supply (Max) :
250μA
Base Part Number :
LP3985
Datasheets
LP3985IBP-3.2
Texas Instruments LP3985IBP-3.2
Enable Fixed LP3985 PMIC 5-WFBGA, DSBGA
LP3985IBP-3.2 Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a 5-WFBGA, DSBGA case is used. On the Voltage regulator IC, there are 5 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 150mA. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 5 pins may be available. For your information, part number LP3985 is the basic part number for this voltage regulator IC. There is a TAPE AND REEL way of packing the IC voltage regulators in the box.
LP3985IBP-3.2 Features
60mV dropout voltage