LP3985IBP-2.8
Mfr.Part #
LP3985IBP-2.8
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
5-WFBGA, DSBGA
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5DSBGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Current Limit :
300mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Dropout Voltage :
60mV
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Base Part Number :
LP3985
Current - Output :
150mA
Package / Case :
5-WFBGA, DSBGA
Terminal Form :
Ball
Output Voltage 1 :
2.8V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 150mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dropout Voltage1-Nom :
0.06V
FIXED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output Voltage :
2.8V
Current - Supply (Max) :
250μA
Voltage Tolerance-Max :
3%