LP3964ES-3.3
Mfr.Part #
LP3964ES-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA DDPAK
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Output Type :
FIXED
Output Configuration :
Positive
Number of Regulators :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tube
Package / Case :
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 800mA
Current - Supply (Max) :
15mA