LP3961ESX-3.3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP3961ESX-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA DDPAK
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Thickness :
4.58mm
Max Output Current :
800mA
JESD-609 Code :
e3
Output Type :
FIXED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Control Features :
Enable
Accuracy :
1.5 %
Number of Functions :
1
Voltage Tolerance-Max :
3%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pin Count :
4
Number of Terminations :
5
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Package / Case :
Length :
10.16mm
Min Input Voltage :
2.5V
Dropout Voltage1-Nom :
0.24V
Base Part Number :
LP3961
Output Voltage 1 :
3.3V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Voltage - Input (Max) :
7V
Current - Quiescent (Iq) :
9mA
Current - Supply (Max) :
15mA
Number of Pins :
5
Min Current Limit :
1.2A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Number of Outputs :
1
Width :
8.42mm
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 800mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Lead Free :
Contains Lead
Output Configuration :
Positive
Height :
4.83mm
Dropout Voltage :
240mV
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Position :
Single
Quiescent Current :
4mA
Number of Regulators :
Output Voltage :
3.3V
Datasheets
LP3961ESX-3.3
Texas Instruments LP3961ESX-3.3
Enable Fixed LP3961 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
LP3961ESX-3.3/NOPB Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case is used. On the Voltage regulator IC, there are 5 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. As you can see, the regulator IC has a total of 4 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 5 pins may be available. For your information, part number LP3961 is the basic part number for this voltage regulator IC. There is a TR way of packing the IC voltage regulators in the box. There is a maximum output current of 800mA for this regulator to meet the operational requirements. It operates in the 4mA Quiescent Current state.
LP3961ESX-3.3/NOPB Features
240mV dropout voltage