LP3961EMPX-2.5
Mfr.Part #
LP3961EMPX-2.5
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-261-5, TO-261AB
Description
IC REG LIN 2.5V 800MA SOT223-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 800mA
JESD-609 Code :
e0
Min Current Limit :
1.2A
Max Output Current :
800mA
Current - Supply (Max) :
15mA
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Dropout Voltage1-Nom :
0.24V
Current - Quiescent (Iq) :
9mA
Voltage - Input (Max) :
7V
Packing Method :
Tape and Reel
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Voltage 1 :
2.5V
Dropout Voltage :
240mV
Accuracy :
1.5 %
Voltage Tolerance-Max :
3%
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Input Voltage :
2.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Quiescent Current :
4mA
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
TO-261-5, TO-261AB
Output Voltage :
2.5V
Number of Regulators :
Datasheets
LP3961EMPX-2.5
Texas Instruments LP3961EMPX-2.5
Enable Fixed LP3961 PMIC 5 TO-261-5, TO-261AB
LP3961EMPX-2.5 Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a TO-261-5, TO-261AB case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 5 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. The chip consists of a total of 5 pins in total. This IC regulator has a total of 1 outputs, which ensures a rapid, adequate performance when in use. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. Several pins on the chip are 5-shaped. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number LP3961. Packing the voltage regulator IC in this way is called TAPE AND REEL packing. The maximal output current reaches 800mA to meet the operating requirements. It operates in the 4mA Quiescent Current state.
LP3961EMPX-2.5 Features
240mV dropout voltage