LP3893ES-1.5
Mfr.Part #
LP3893ES-1.5
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
TO-263-5
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Surface Mount :
yes
Input Voltage (Min) :
2.5V
Output Current1-Max :
3A
Output Voltage 1 :
1.5V
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
4.8mm
HTS Code :
Input Voltage (Max) :
5.5V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Package / Case :
TO-263-5
Number of Functions :
1
Dropout Voltage1-Max :
1V
Pin Count :
4
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature TJ-Min :
-40°C
Terminal Pitch :
1.7mm
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Output :
1.5V
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Width :
8.64mm
Length :
10.16mm
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Terminal Position :
Single
Datasheets
LP3893ES-1.5
National Semiconductor LP3893ES-1.5
Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP3893ES-1.5 Overview
The Voltage Regulators - Linear National Semiconductor LP3893ES-1.5 is a high-performance, fixed-output low-dropout (LDO) regulator designed to deliver a continuous 1.5V output with superior load and line regulation. This component is manufactured by National Semiconductor, a leader in analog devices and integrated circuits. The LP3893ES-1.5 is ideal for stable voltage supply requirements, offering a low voltage drop and minimal power loss, making it highly efficient for applications requiring precise voltage regulation.
LP3893ES-1.5 Features
  • Fixed 1.5V output voltage with high accuracy