LP38856SX-0.8
Mfr.Part #
LP38856SX-0.8
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 0.8V 3A DDPAK/TO263-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Tolerance-Max :
3%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
LP38856
Current - Supply (Max) :
15mA
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Output Type :
FIXED
Accuracy :
1 %
Width :
8.64mm
PSRR :
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Number of Outputs :
1
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Contains Lead
Quiescent Current :
10mA
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 3A
Mount :
Positive
Terminal Position :
Single
Dropout Voltage1-Nom :
0.24V
Output Voltage :
800mV
Packing Method :
Tape and Reel
Number of Functions :
Pin Count :
4
Output Voltage 1 :
0.8V
Max Output Current :
3A
Min Input Voltage :
1.15V
Height Seated (Max) :
4.8mm
Number of Regulators :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Pins :
5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Dropout Voltage :
240mV
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Current - Quiescent (Iq) :
300μA
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminations :
5
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.8V
Control Features :
Enable
Datasheets
LP38856SX-0.8
Texas Instruments LP38856SX-0.8
Enable Fixed LP38856 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
LP38856SX-0.8 Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case. On the Linear IC itself, there are 5 terminations. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There are a total of 4 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 5 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is LP38856. TAPE AND REEL is the way in which the voltage regulator IC is packed. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 3A. It operates in the 10mA Quiescent Current state.
LP38856SX-0.8 Features
240mV dropout voltage