LP3871ES-2.5
Mfr.Part #
LP3871ES-2.5
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA DDPAK
Voltage Regulators - Linear
Voltage Tolerance-Max :
3%
Base Part Number :
LP3871
Terminal Position :
Single
Quiescent Current :
5mA
Packing Method :
Rail
JESD-609 Code :
e0
Dropout Voltage :
240mV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Terminal Form :
Gull wing
PSRR :
73dB ~ 57dB (120Hz)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Package / Case :
Packaging :
Tube
Output Voltage 1 :
2.5V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Input Voltage :
2.5V
Max Output Current :
800mA
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 800mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
4.8mm
Pin Count :
4
Accuracy :
1.5 %
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
Width :
8.64mm
Output Voltage :
2.5V
Number of Pins :
5
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
5
Dropout Voltage1-Nom :
0.24V
Mount :
Surface Mount
Current - Supply (Max) :
15mA
Voltage - Input (Max) :
7V
ECCN Code :
EAR99
Current - Quiescent (Iq) :
5mA
FIXED
Datasheets
LP3871ES-2.5
Texas Instruments LP3871ES-2.5
Enable Fixed LP3871 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
LP3871ES-2.5 Overview
A Tube case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 5 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. There are 4 pins in total in this voltage regulator IC. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 5 pins are on the chip. For your information, this regulator's basic part number is LP3871. There is a way of packing the regulator that is called RAIL. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 800mA. It operates in the 5mA Quiescent Current state.
LP3871ES-2.5 Features
240mV dropout voltage