LP3871EMP-2.5
Mfr.Part #
LP3871EMP-2.5
Package / Case
TO-261-5, TO-261AB
Description
IC REG LIN 2.5V 800MA SOT223-5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
REACH SVHC :
No SVHC
Max Output Current :
800mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Supply (Max) :
15mA
Voltage :
2.5V
PSRR :
73dB ~ 57dB (120Hz)
Accuracy :
1.5 %
Max Supply Voltage :
7V
Package / Case :
TO-261-5, TO-261AB
Terminal Position :
Dual
Max Output Voltage :
2.5V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Dropout Voltage :
240mV
Packing Method :
Tape and Reel
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 800mA
Output Voltage 1 :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Part Number :
LP3871
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
5
Quiescent Current :
5mA
Output Voltage :
2.5V
Min Input Voltage :
2.5V
Number of Terminations :
5
Control Features :
Enable
Min Supply Voltage :
2.5V
Dropout Voltage1-Nom :
0.24V