LP38693SD-1.8
Mfr.Part #
LP38693SD-1.8
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6WSON
Voltage Regulators - Linear
Thickness :
800μm
Base Part Number :
LP38693
Terminal Form :
NO LEAD
Dropout Voltage :
250kV
Output Voltage Accuracy :
2 %
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage Tolerance-Max :
4%
Min Input Voltage :
2.7V
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q100
PSRR :
55dB (120Hz)
Current - Output :
500mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Width :
3mm
Height :
800μm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Pins :
6
Length :
3mm
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Output Voltage :
1.8V
Terminal Pitch :
0.95mm
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
6
Voltage - Input (Max) :
10V
Pin Count :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 1 week ago)
Output Voltage 1 :
1.8V