LP38692SDX-2.5
Mfr.Part #
LP38692SDX-2.5
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 6WSON
Voltage Regulators - Linear
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
6
Width :
3mm
Base Part Number :
LP38692
Pin Count :
6
Output Configuration :
Positive
Terminal Pitch :
0.95mm
FIXED
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 1A
Pbfree Code :
No
Voltage - Input (Max) :
10V
Output Voltage :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Input Voltage :
2.7V
Current - Quiescent (Iq) :
55μA
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Max Output Current :
1A
Current - Supply (Max) :
Voltage Tolerance-Max :
5%
Height Seated (Max) :
0.8mm
Dropout Voltage :
800mV
PSRR :
55dB (120Hz)
Packing Method :
Tape and Reel
Length :
3mm
Accuracy :
2.5 %
Output Voltage 1 :
2.5V