LP38692MP-2.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP38692MP-2.5
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-261-5, TO-261AB
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT223-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage Accuracy :
2.5 %
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 1A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Regulators :
1
Height :
1.8mm
Thickness :
1.6mm
Max Output Current :
1A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
TO-261-5, TO-261AB
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
10V
Terminal Form :
Gull wing
PSRR :
55dB (120Hz)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Accuracy :
2.5 %
Number of Outputs :
1
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
5
Min Input Voltage :
2.7V
Current - Supply (Max) :
100μA
Packing Method :
TR
Dropout Voltage1-Nom :
0.45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage 1 :
2.5V
Voltage Tolerance-Max :
5%
Output Type :
FIXED
Output Voltage :
2.5V
Base Part Number :
LP38692
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Surface Mount
Protection Features :
Over Temperature
Dropout Voltage :
200mV
Output Configuration :
Positive
Number of Pins :
Quiescent Current :
55μA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 days ago)
Length :
6.5mm
Width :
3.56mm
Pin Count :
Number of Functions :
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
LP38692MP-2.5
Texas Instruments LP38692MP-2.5
[Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP38692MP-2.5] Overview
Introducing the LP38692MP-2.5, a premium voltage regulator meticulously engineered by Texas Instruments, a name synonymous with excellence in integrated circuits. This Linear Regulator offers unparalleled stability and precision in voltage regulation, ensuring optimal performance for a diverse range of electronic devices. With a voltage output of 2.5V and a robust current handling capacity of 1A, this IC is tailored to meet the stringent demands of modern electronics.
[LP38692MP-2.5] Features
  • Highly stable voltage regulation
  • Precise output voltage of 2.5V
  • Maximum output current of 1A