LP3855ESX-5.0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP3855ESX-5.0
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 5V 1.5A DDPAK/TO263-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Current - Supply (Max) :
10mA
Number of Pins :
5
Radiation Hardening :
No
Output Voltage 1 :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Number of Regulators :
1
Min Input Voltage :
2.5V
Output Voltage :
5V
Control Features :
Enable
Dropout Voltage :
240mV
Output Type :
FIXED
Lead Free :
Contains Lead
Max Output Current :
1.5A
Mount :
Surface Mount
PSRR :
73dB ~ 57dB (120Hz)
Height Seated (Max) :
4.8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
Tape and Reel
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Outputs :
1
Voltage Tolerance-Max :
3%
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Accuracy :
1.5 %
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Input (Max) :
7V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Terminations :
5
Quiescent Current :
3mA
Base Part Number :
LP3855
Terminal Position :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Output Configuration :
Positive
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 1.5A
Width :
8.64mm
ECCN Code :
EAR99
Dropout Voltage1-Nom :
0.24V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
Pin Count :
4
Pbfree Code :
No
Number of Functions :
Datasheets
LP3855ESX-5.0
Texas Instruments LP3855ESX-5.0
Enable Fixed LP3855 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
LP3855ESX-5.0 Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA case. The PMIC chip has 5 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. The chip has a total of 4 pins on it, each with its own function. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. On the chip, there are pins for the 5 axis. Here's the basic part number for this IC regulator: LP3855. Packing the voltage regulator IC is done in a method called TAPE AND REEL. Upon reaching its maximal output current, 1.5A, it is able to satisfy the operation requirements. It operates in the 3mA Quiescent Current state.
LP3855ESX-5.0 Features
240mV dropout voltage