LP2992ILDX-3.3
Mfr.Part #
LP2992ILDX-3.3
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA 6WSON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Dropout (Max) :
0.85V @ 250mA
Quiescent Current :
65μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Length :
3.29mm
PSRR :
45dB (1kHz)
Number of Terminations :
6
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 hours ago)
Output Voltage :
3.3V
Output Voltage 1 :
3.3V
Min Input Voltage :
2.2V
Output Voltage Accuracy :
4 %
Number of Pins :
6
Thickness :
800μm
Packing Method :
TR
Voltage - Input (Max) :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage Tolerance-Max :
5%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Pin Count :
Max Output Current :
250mA
Width :
2.92mm
Height :
800μm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Dual
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
JESD-609 Code :
e4
Accuracy :
4 %
Dropout Voltage :
450mV
Number of Regulators :
Current - Supply (Max) :
4mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.45V
Pbfree Code :
yes
Datasheets
LP2992ILDX-3.3
Texas Instruments LP2992ILDX-3.3
[Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP2992ILDX-3.3] Overview
Designed to deliver a stable output of 3.3V with a current rating of 250mA, this regulator operates flawlessly even under demanding conditions. Its compact 6WSON package ensures efficient space utilization, making it ideal for applications where size is a concern.
LP2992ILDX-3.3 Features
  • Output Voltage: 3.3V
  • Maximum Output Current: 250mA
  • Package: 6WSON
  • Low Dropout Voltage: 340mV (typical) at 250mA load
  • Excellent Line and Load Regulation
  • Low Quiescent Current: 30μA (typical)
  • Thermal Shutdown and Current Limit Protection
  • Wide Input Voltage Range: 4.5V to 30V