LP2992ILD-1.8
Mfr.Part #
LP2992ILD-1.8
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA 6WSON
Number of Pins :
6
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.8mm
Voltage Tolerance-Max :
5%
Voltage Dropout (Max) :
0.85V @ 250mA
PSRR :
45dB (1kHz)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
JESD-609 Code :
e0
Dropout Voltage1-Nom :
0.45V
Accuracy :
4 %
Dropout Voltage :
450mV
Output Voltage 1 :
1.8V
Voltage - Input (Max) :
16V
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
3.29mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Pin Count :
6
Quiescent Current :
65μA
Max Output Current :
250mA
Current - Supply (Max) :
4mA
Width :
2.92mm
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
Tape and Reel
Terminal Pitch :
0.95mm
Number of Outputs :
Output Voltage :
1.8V
Min Input Voltage :
2.2V
Datasheets
LP2992ILD-1.8
Texas Instruments LP2992ILD-1.8
Enable Fixed 0.95mm LP2992 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
LP2992ILD-1.8 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 6-WDFN Exposed Pad case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 6 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. There are 6 pins in total in this voltage regulator IC. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 6 pins are on the chip. For your information, this regulator's basic part number is LP2992. There is a way of packing the regulator that is called TAPE AND REEL. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 250mA. It operates in the 65μA Quiescent Current state.
LP2992ILD-1.8 Features
450mV dropout voltage