LP2992AIM5-1.8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP2992AIM5-1.8
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pbfree Code :
yes
Nominal Output Voltage :
1.8V
Output Voltage 1 :
1.8V
Dropout Voltage1-Nom :
0.45V
Number of Regulators :
1
Number of Outputs :
1
Thickness :
1.2mm
Accuracy :
3.5 %
Packing Method :
TR
Output Voltage Accuracy :
3.5 %
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
PSRR :
45dB (1kHz)
Control Features :
Enable
Quiescent Current :
1μA
Current - Quiescent (Iq) :
95μA
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
LP2992
Output Configuration :
Positive
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Min Input Voltage :
2.2V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2.9mm
Current - Supply (Max) :
4mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage :
1.8V
Output Type :
FIXED
REACH SVHC :
No SVHC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage Dropout (Max) :
0.85V @ 250mA
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Pins :
5
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Min Supply Voltage :
2.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
5
Max Supply Voltage :
16V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
Dropout Voltage :
450mV
Max Output Current :
250mA
Width :
1.6mm
Height :
1.45mm
Max Output Voltage :
1.8V
Datasheets
LP2992AIM5-1.8
Texas Instruments LP2992AIM5-1.8
Enable Fixed LP2992 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
LP2992AIM5-1.8/NOPB Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a SC-74A, SOT-753 case. On the regulater IC chip, there are a total of 5 terminations. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. A total of 5 pins can be found on the board. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 5 pins on the chip. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number LP2992. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way. Taking into account the operation requirements, the maximum output current of the IC voltage regulator reaches 250mA. It operates in the 1μA Quiescent Current state. The top supply voltage can be set to 16V volts.
LP2992AIM5-1.8/NOPB Features
450mV dropout voltage