LP2986AIMX-3.3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP2986AIMX-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Voltage :
3.3V
Length :
4.9mm
Number of Pins :
8
Width :
3.9mm
Current - Quiescent (Iq) :
120μA
Dropout Voltage1-Nom :
0.35V
Packing Method :
Tape and Reel
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
16V
Dropout Voltage :
180mV
PSRR :
65dB (1kHz)
Output Configuration :
Positive
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
8
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Regulators :
1
Number of Functions :
1
Current - Supply (Max) :
3.7mA
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Output Voltage 1 :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
LP2986
Max Output Current :
200mA
Accuracy :
0.5 %
Min Current Limit :
250mA
Mount :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Quiescent Current :
100μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Control Features :
Enable
Min Input Voltage :
2.1V
Pin Count :
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 200mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Voltage Accuracy :
0.5 %
Voltage Tolerance-Max :
2%
Datasheets
LP2986AIMX-3.3
Introducing Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP2986AIMX-3.3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:LP2986, LP2986AIMX-3.3 pinout, LP2986AIMX-3.3 datasheet PDF, LP2986AIMX-3.3 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Texas Instruments LP2986AIMX-3.3 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Texas Instruments LP2986AIMX-3.3
Enable Fixed LP2986 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
LP2986AIMX-3.3 Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) cases, it is packaged. This gadget has 8 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. 8 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 8 pins. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number LP2986 as its basic part number. In this case, the IC voltage regulator will be packed in the following way. When operating at maximum output current, the regulator IC reaches 200mA. It operates in the 100μA Quiescent Current state.
LP2986AIMX-3.3 Features
180mV dropout voltage