LP2985IM5X-135
Mfr.Part #
LP2985IM5X-135
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LIN 1.35V 150MA SOT23-5
EAR99
Terminal Pitch :
0.95mm
Voltage Tolerance-Max :
4%
Output Voltage :
1.35V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Terminal Position :
Dual
PSRR :
45dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 150mA
Length :
2.92mm
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Input (Max) :
16V
Input Voltage (Min) :
2.35V
Terminal Form :
Gull wing
Current - Output :
150mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Voltage 1 :
1.35V
Dropout Voltage :
280mV
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Datasheets
LP2985IM5X-135
Texas Instruments LP2985IM5X-135
Enable Fixed 0.95mm LP2985 PMIC SC-74A, SOT-753
LP2985IM5X-135 Overview
LP2985IM5X-135 Features
280mV dropout voltage