LP2985IM5-3.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP2985IM5-3.5
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.5V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Output Configuration :
Positive
Number of Terminations :
5
Dropout Voltage1-Nom :
0.28V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Lead Free :
Contains Lead
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage Tolerance-Max :
4%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
1.02mm
Length :
2.92mm
Number of Outputs :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 150mA
PSRR :
45dB (1kHz)
Pin Count :
5
Voltage - Input (Max) :
16V
Dropout Voltage :
280mV
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Current - Quiescent (Iq) :
95μA
Packing Method :
Tape and Reel
Accuracy :
3 %
Min Input Voltage :
2.5V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Number of Pins :
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Terminal Position :
Dual
Max Output Current :
150mA
Output Type :
FIXED
Output Voltage 1 :
3.5V
Quiescent Current :
65μA
Output Voltage :
3.5V
Output Voltage Accuracy :
3 %
Number of Regulators :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Base Part Number :
LP2985
Datasheets
LP2985IM5-3.5
Texas Instruments LP2985IM5-3.5
Enable Fixed LP2985 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
LP2985IM5-3.5 Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a SC-74A, SOT-753 case. The PMIC chip has 5 terminations. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~125°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. The sum of the pins in this unit is 5. The part includes 1 outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. On the chip, there are pins for the 5 axis. Here's the basic part number for this IC regulator: LP2985. Packing the voltage regulator IC is done in a method called TAPE AND REEL. Upon reaching its maximal output current, 150mA, it is able to satisfy the operation requirements. It operates in the 65μA Quiescent Current state.
LP2985IM5-3.5 Features
280mV dropout voltage