LP2985IBL-285
Mfr.Part #
LP2985IBL-285
Package / Case
5-UFBGA, DSBGA
Description
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 5DSBGA
JESD-609 Code :
e0
Dropout Voltage :
280mV
Terminal Position :
BOTTOM
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Output Voltage :
2.85V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
PSRR :
45dB (1kHz)
Current - Output :
150mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 150mA
Pin Count :
Package / Case :
5-UFBGA, DSBGA
Dropout Voltage1-Nom :
0.28V
Voltage - Input (Max) :
16V
Number of Functions :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
Voltage Tolerance-Max :
4%
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Form :
Ball
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Voltage 1 :
2.85V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Datasheets
LP2985IBL-285
Texas Instruments LP2985IBL-285
Enable Fixed LP2985 PMIC 5 5-UFBGA, DSBGA
LP2985IBL-285 Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a 5-UFBGA, DSBGA package. There are 5 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~125°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 150mA. IC voltage regulator has a sum of 5 pins. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. Its dropout voltage is 10 volts. The component's pin number remains 5. FYI, the basic part number for this IC regulator is LP2985. The way of packing the voltage regulator IC is TAPE AND REEL.
LP2985IBL-285 Features
280mV dropout voltage