LP2985AIM5-6.1
Mfr.Part #
LP2985AIM5-6.1
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 6.1V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) :
0.58V @ 150mA
Output Voltage 1 :
6.1V
Terminal Position :
Dual
Current - Quiescent (Iq) :
95μA
Quiescent Current :
65μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
Tape and Reel
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Output Current :
150mA
Number of Functions :
1
Dropout Voltage :
280mV
Number of Outputs :
1
Dropout Voltage1-Nom :
0.28V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Number of Regulators :
Number of Pins :
5
Min Input Voltage :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
2.92mm
Control Features :
Enable
JESD-609 Code :
e0
Base Part Number :
LP2985
Accuracy :
2.5 %
Output Voltage :
6.1V
PSRR :
45dB (1kHz)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Number of Terminations :
5
Pbfree Code :
No
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Contains Lead
Output Configuration :
Positive
Voltage - Input (Max) :
16V
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
LP2985AIM5-6.1
Texas Instruments LP2985AIM5-6.1
Enable Fixed LP2985 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
LP2985AIM5-6.1 Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A SC-74A, SOT-753 case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 5 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. This chip has a total of 5 pins, which are arranged in a rectangular shape. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 5 pins are on the chip. For your information, this regulator's basic part number is LP2985. There is a way of packing the regulator that is called TAPE AND REEL. To meet operation requirements, the voltage regulator IC has a maximum output current of 150mA. It operates in the 65μA Quiescent Current state.
LP2985AIM5-6.1 Features
280mV dropout voltage